سهم هر کرمانشاهی از لایحه بودجه سال آینده 9.2 میلیون تومان است

خبرگزاری ایسنا

حبیب الله وفایی در جلسه امروز (یازدهم بهمن) شورای برنامه ریزی استان با اشاره به تفاوت های بسیار لایحه بودجه سال آینده با بودجه امسال گفت: در لایحه بودجه سال آینده رشد اقتصادی هشت درصدی برای کشور هدفگذاری شده که برای استان هم رشد حدود هفت درصدی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: علاوه بر تعیین نرخ رشد اقتصادی، سهم هریک از بخش ها در تامین این میزان رشد هم مشخص شده است، به طوری که در استان برای تحقق رشد هفت درصدی، سهم کشاورزی 10.7 درصد، سهم صنعت 9.8 درصد، سهم خدمات 5.9 درصد و سهم معدن حدود 0.6 درصد است.

وفایی گفت: با تعیین این میزان رشد باید برنامه ها و اهداف تمام دستگاه ها متمرکز بر رسیدن به این میزان رشد باشد و ماموریت دستگاه ها برای رسیدن به این هدف باید تغییرات اساسی پیدا کند.

سال آینده باید 37 هزار “شغل” خالص در استان ایجاد کنیم/ 2000 میلیارد تومان اموال مازاد دولتی داریم

این مسئول به سهم استان در ایجاد اشتغال خالص در کشور در لایحه بودجه سال آینده هم اشاره کرد و افزود: سال آینده باید یک میلیون و 68 هزار شغل خالص در کشور ایجاد شود که از این میزان سهم استان ایجاد 37 هزار و 435 شغل است.

ریییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تحقق این میزان شغل را نیازمند تامین اعتبار 55 هزار میلیارد تومانی دانست و افزود: این اعتبارات باید از محل تسهیلات، اعتبارات صندوق توسعه ملی، سرمایه گذاری بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی تامین شود.

وفایی مجموع سهم استان از لایحه بودجه سال آینده را بیش از 18 هزار میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: اگر این اعتبار را تقسیم بر جمعیت دو میلیون نفری استان کنیم، سهم هر کرمانشاهی از لایحه بودجه سال آینده حدود 9.2 میلیون تومان خواهد بود.

وی افزود: این میزان حدود 3.14 درصد از کل بودجه کشور را شامل می شود و این درحالی است که سهم جمعیتی استان 2.44 درصد است.

وی تصریح کرد: این اعداد نشان میدهد که استان به نسبت جمعیت خود سهم بیشتری از بودجه سال آینده دریافت می کند و در زمینه اعتباراتی که به استان از لایحه بودجه اختصاص داده شده در رتبه یازدهم کشور قرار داریم.

این مسئول در ادامه با تاکید بر لزوم هرچه سریعتر فروش اموال مازاد دولتی در استان گفت: طبق برآورد قبلی حدود دو هزار ملیارد تومان اموال مازاد در استان شناسایی شده، اما قطعا این میزان بیشتر است و باید شناسایی اموال و ارزش گذاری آن به روز شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گفت: آنچه مسلم است این است که دستگاه ها فقط تا پایان سال جاری در صورت فروش اموال مازاد می توانند از آن برای جبران هزینه های جاری خود استفاده کنند و از سال آینده تمام درآمدهای حاصل از فروش اموال صرف انجام پروژه های عمرانی می شود.

وفایی گفت: البته در این زمینه در حال رایزنی هستیم که حداقل نسبتی از این درآمدها صرف تامین هزینه های جاری شود که دستگاه ها انگیزه لازم را برای فروش اموال مازاد خود پیدا کنند.

سهم هر کرمانشاهی از لایحه بودجه سال آینده 9.2 میلیون تومان است