امیدواریم تا پایان سال رکورد ۴۵ میلیارد دلار صادرات تحقق یابد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان پاک در مراسم پویش ملی صادرات به آمار اخیر صادرات غیر نفتی کشور اشاره کردو اظهار داشت: سال گذشته صادرات غیر نفتی رقمی حدود ۳۵ میلیارد دلار داشت اما امسال این رقم از ۴۰ میلیارد گذشته و امیدواریم تا پایان امسال رکورد ۴۵ میلیارد دلار را از خود بر جای گذارد.

وی افزود: برنامه دولت سیزدهم برای صادرات، هدف ۷۰ میلیارد دلاری است که لازم است ظرفیت‌ها و زیرساخت‌ها همچون لجستیک و گمرک برای تحقق این هدف توسعه یافته و اصلاح و ترمیم شود.

معاون وزیر صنعت گفت: تحریم‌ها محرکی برای افزایش صادرات غیر نفتی است و در برابر آن، خود تحریمی و بی ارادگی مانع اصلی در توسعه تجارت خارجی است و در این مدت چهار ماهه بیش از یک هزار و ۵۰۰ نشست با صادرکنندگان، مجموعه‌ها و تشکل‌ها برگزار کرده‌ایم تا با توجه به فرموده رهبر معظم انقلاب در خصوص رفع موانع به عنوان مهم ترین اصل، مشکلات را شناسایی و به رفع آنها بپردازیم.

پیمان پاک با یادآوری اینکه بیشتر مشکل تجارت خارجی کشور رویکرد سنتی به صادرات است، اضافه کرد: تمرکز بر تنظیم بازار، مجدود کردن صادرکنندگان به دلیل مشکلات ارزی، عدم تولید صادرات محور، تعدد بخشنامه‌ها و مانند اینها نشان دهنده آن است که نگاه به صادرات همان نگاه سنتی گذشته است.

وی در مورد اقدامات انجام شده برای احیای صادرات غیر نفتی گفت: تمرکز بر استفاده از هوش مصنوعی، تصویب پیوند اسمارت کانترکت و سامانه رمزارزها و بلاکچین به سامانه جامع تجارت، فعالیت بر پایه متاورس، ترانزیت در کریدورها برای بازگرداندن فرصت‌های از دست رفته، کنسرسیوم‌های صادراتی و شتاب دهنده‌های صادرات و برنامه‌ریزی برای گذار از شرکت‌های مدیریت صادرات به شرکت‌های مدیریت زنجیره تأمین از جمله اقداماتی است که با همراهی و هوشمندی نسل جوان آگاه و انقلابی در حال انجام است.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: مدیریت دانش و به اشتراک‌گذاری تجربیات نیز یکی از عوامل تأثیرگذار بر موفقیت، نفوذ و استمرار حضور در بازارهای هدف صادراتی است که منجر به موفقیت و توسعه تجارت خواهد شد و این موضوع در رویدادهایی همچون پویش ملی صادرات می‌تواند به نحو مطلوبی به جوانان و تجار در راستای اهداف صادراتی کشور یاری رساند.

امیدواریم تا پایان سال رکورد ۴۵ میلیارد دلار صادرات تحقق یابد