الزام دولت به نصف شدن هدررفت LPG در لایحه بودجه 1401

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بررسی مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه 1401 نشان می‌دهد این کمیسیون نمایندگان عضو کمیسیون تصمیمات خوبی برای ساماندهی وضعیت نابسامان مصرف و هدررفت گازمایع (LPG) در کشور اتخاذ کرده است.

بدین ترتیب طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه، در بند الحاقی تبصره یک وزارت نفت مکلف شده است با استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی با بهره‌گیری از منابع داخلی شرکت‌های تابعه، نسبت به اجرای طرح‌های جلوگیری از اتلاف ترکیبات ارزشمند گازی به شرح زیر اقدام و بازپرداخت سرمایه‌گذاری انجام شده را از محل عواید حاصل از اجرای طرح‌ها پرداخت کند. این طرح‌ها عبارت است از:

  1. اجرای طرح‌های جمع‌آوری، بازیافت و فرآورش گازهای مشعل بلاتکیف با هدف تولید حداقل 300 هزار تن در سال محصولات اتان و سنگین‌تر از گازهای مشعل بلاتکلیف در مناطق پارس جنوبی و مسجد سلیمان.
  2. تکمیل طرح‌های بازیافت، تصفیه، سردسازی و انتقال پروپان و بوتان (ال.پی.جی) در پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی و تامین تجهیزات باقیمانده از سازندگان داخلی یا خارجی، به نحوی که میزان تزریق گازمایع در سال 1401 به کمتر از نصف تزریق گازمایع به خط در سال گذشته کاهش یابد.
  3. اجرای طرح‌های افزایش ضریب بازیافت اتان در پالایشگاه‌های گازی کشور برای تامین پایدار خوراک صنایع پتروشیمی کشور.


الزام دولت به نصف شدن هدررفت LPG در لایحه بودجه 1401