جلسه سنای آمریکا درباره مذاکرات وین

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد که قرار است جلسه‌ای در تاریخ ۹ فوریه (۲۰ بهمن) درباره تحولات اخیر مذاکرات وین برگزار شود. همچنین از رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواسته شده تا در این جلسه حاضر شده و درباره مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای ای ایران به سناتور‌ها گزارش دهد.

به گزارش وبگاه کمیته روابط خارجی سنا، این جلسه غیرعلنی بوده و قرار است پشت در‌های بسته برگزار شود و هیچ نمایش عمومی نخواهد داشت.

پیش از این نیز باب منندز اعلام کرده بود که مالی را به یک جلسه استماع غیرعلنی با کمیته سنا احضار کرده است. او همچنین  از ریچارد نفیو، آرین طباطبایی و سومین مذاکره کننده‌ای که پس از اختلاف نظر با  مالی از تیم مذاکره کننده آمریکا در وین استعفا کرد، دعوت کرده است.  

این در حالی است که روز سه شنبه سناتور باب منندز از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خواست تا مذاکرات هسته‌ای را متوقف کند و موضع سخت تری در قبال برنامه هسته‌ای و موشکی ایران اتخاذ کند. او همچنین ضمن ابراز نگرانی درباره پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات وین ادعا کرد:  نمی‌توان اجازه داد ایران، ما را به یک معامله بد یا یک توافق موقت تهدید کند.

در اوایل ژانویه، بیش از ۱۰۰ عضو جمهوری‌خواه کنگره در نامه‌ای به بایدن از او خواستند که مذاکرات را متوقف کند و فشار بیشتر به ایران و برنامه هسته‌ای آن وارد اعمال کند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که مقامات غربی اعلام کرده اند که مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای ایران وارد مراحل نهایی خود شده و مذاکره کنندگان به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند تا مشورت‌هایی برای اقداماتی که در روز‌های آینده باید انجام دهند، دریافت کنند و دور هشتم مذاکرات دور نهایی خواهد بود.

جلسه سنای آمریکا درباره مذاکرات وین