دیدارهای صهیونیستی-بحرینی؛ از نقشه راه 10 ساله راهبرد صلح تا ان‌شاءالله گفتن «بنت»

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نفتالی بنت» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که دوشنبه هفته جاری در میان اعتراضات مردمی وارد بحرین شده بود، سه‌شنبه شب (دیشب) با «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین، «سلمان به حمد» ولی‌عهد و تعداد دیگری از مقامات بحرین دیدار و پس از آن این کشور را ترک کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی بحرین «بنا»، شاه بحرین در این دیدار درباره جنبه‌های مختلف همکاری دو جانبه میان دو کشور و تقویت آن بویژه در زمینه‌های حیاتی صحبت و در ادامه ابراز امیدواری کرد که این سفر در پیشبرد همکاری به منظور برداشتن گام‌های مثبت بیشتر در راستای منافع متقابل مفید واقع شود.

حمد بن عیسی تأکید کرد، چشم‌انداز بحرین بر اساس اصول ثابت حسن همجواری، احترام متقابل، تقویت تفاهم، گفت‌وگو، همکاری و همزیستی مسالمت‌آمیز، تسامح و نزدیکی میان ملت‌ها بنا شده و امیدوار است که امنیت و ثبات منطقه غرب آسیا را فرا بگیرد.

نفتالی بنت نیز از سفر به بحرین و دیدار با مقامات این کشور در راستای تقویت همکاری مشترک ابراز خشنودی و بر تقویت این همکاری‌ها تأکید کرد.

وی گفت، در این سفر و دیدارها درباره ساختن پل‌های جدید همکاری و ساختار روابط قویتر و مستدام‌تر صحبت شد و امیدوار به ادامه این روابط فوق‌العاده است.

خبرگزاری بحرین در پایان نوشت، بنت در پایان این صحبت‌ها به عربی گفت «ان‌شاءالله».

 

استراتژی صلح مشترک

خبرگزاری رسمی بحرین در گزارشی دیگری اعلام کرد، دو طرف در این دیدارها بر تسریع در مذاکرات پیرامون توافق‌های مربوط به سرمایه‌گذاری، حمایت از تجارت، سرمایه‌گذاری مشترک، سفرهای متقابل وزراء و مقامات توافق کردند و کمیته‌های اقتصادی مشترک تشکیل خواهد شد.
بنا افزود، همچنین بر سر تعمیق روابط میان ملت بحرین و صهیونیست‌ها از طریق تبادل فرهنگی و همکاری آموزشی و دانشگاهی توافق شد.

در ادامه این گزارش آمده، طرفین بحرینی و اسرائیلی در این دیدارها از ایجاد برنامه دو جانبه ده ساله به نام «استراتژی صلح گرم مشترک» که به مثابه نقشه راه برای توسعه روابط خواهد بود و توسط وزارت خارجه طرفین مورد بررسی قرار خواهد گرفت، استقبال کردند. راهبرد صلح مشترک اولویت را به زمینه‌های مورد علاقه طرفین از جمله اکوسیستم‌های نوآوری، امنیت غذا و آب، انرژی پایدار، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، تجارت و سرمایه‌گذاری می‌دهد.

 

ولی‌عهد بحرین به فلسطین اشغالی می‌رود

از سوی دیگر رسانه‌های صهیونیستی اعلام کرد، بنت در این سفر از ولی‌عهد بحرین برای سفر به فلسطین اشغالی دعوت کرده است، ولی‌عهد بحرین این دعوت را پذیرفته و گفته در اولین زمان ممکن در سال جاری به تل‌آویو خواهد رفت.

«عبداللطیف الزیانی» وزیر خارجه بحرین هم تأیید کرد که ولی‌عهد این کشور دعوت بنت را پذیرفته است.

 

بحرین و امارات عربی متحده در تاریخ دهم ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ با وساطت و فشار «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور وقت آمریکا رسما توافق عادی‌سازی روابط با تل‌آویو را در کاخ سفید امضاء و روابط خود را با این رژیم علنی کردند. به‌رغم آنکه عمر توافق عاد‌ی‌سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی به دو سال نمی‌رسد؛ اما پایگاه آمریکایی «آکسیوس» اخیرا به نقل از مقامات رژیم صهیونیستی فاش کرد که تل‌آویو و ابوظبی از بیش از دو دهه گذشته با یکدیگر همکاری اطلاعاتی و دفاعی دارند.

بنت در حالی وارد بحرین شده است که «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی سیزدهم ماه جاری و در سفری از پیش‌اعلام‌نشده وارد منامه، پایتخت بحرین، شد. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در دیدار با «عبدالله بن حسن النعیمی» همتای بحرینی خود یک توافقنامه امنیتی با منامه امضاء کرده بود.

طبق این توافقنامه که برای اولین بار از زمان عادی‌سازی روابط دو طرف در ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰ امضاء شده است، همکاری‌های امنیتی راهبردی میان بحرین و تل آویو افزایش می‌یابد؛ اما هنوز گزارشی از جزئیات این توافقنامه و مفاد آن منتشر نشده است.


دیدارهای صهیونیستی-بحرینی؛ از نقشه راه 10 ساله راهبرد صلح تا ان‌شاءالله گفتن «بنت»