«علفزار» یک داستان واقعی است

خبرگزاری ایرنا :

کاظم دانشی در گفت وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا و در پاسخ به این پرسش که چرا ضرباهنگ فیلم علفزار در مقایسه با دیگران آثار سینمایی، قابل قبول و تند است گفت: موضوع اصلی در سینمای روز دنیا بحث ریتم و تمپو است؛ یعنی ایجاد شرایطی که مخاطب در سالن خسته نشود.

کارگردان فیلم علفزار ادامه داد: مخاطب ما با سینمای روز جهان آشناست و این که بتوانیم او را در سالن بنشانیم که فیلم را ببیند کار سختی است.

به همین دلیل ریتم فیلم از زمانی که شروع به نوشتن آن کردم تا زمانی که صحنه ها را ضبط می‌کردیم برایم اهمیت زیادی داشت

وی در پاسخ به این پرسش که چرا در خلال قصه اصلی چند روایت را همزمان به تصویر می‌کشد، ادامه داد: پیرنگ ها و خرده روایاتی که در این قصه هست به شکل آن ماهیت می‌بخشد؛ هر بازپرسی در ایران روزانه درگیر ده‌ها پرونده است و من در این روایت تعداد اندکی را درکنار هم قرار دادم.

دانشی با تاکید بر اینکه دغدغه اصلی وی از ساخت این فیلم عدالتخواهی است گفت: عدالت موضوع بسیار مهمی است و خوشحالم که با این دغدغه فیلم ساختم.

وی با تأکید بر دوراهی عدالت و مصلحت (آبرو) که در قصه مورد توجه قرار می‌گیرد، اظهار داشت: بخشی از داستان عدالتخواهی در همین‌جاست یعنی فشاری که از بیرون بر بدنه دستگاه قضا وارد می‌شود.

این کارگردان با اشاره به کارنامه کاری و مستندهای قضایی و جنایی که پیشتر ساخته، یادآور شد: برای نوشتن این قصه و ساخت این فیلم پرونده‌های متعددی را خوانده‌ام و با وکلا و قضات مختلفی به گفت‌وگو نشسته‌ام و مشاوره‌های بسیاری با فعالان این عرصه داشته‌ام.

همه آنچه در این فیلم می‌بینید واقعی و حاصل تلفیق ۱۵ پرونده قضایی است

وی تاکید کرد: پایان‌بندی ای که برای این فیلم درنظر داشتم، دقیقا پایان‌بندی ای که در جشنواره دیدید، نبود و بخاطر ممیزی ها و موضوعاتی که پیش آمد، انتهای قصه این گونه شد.

دانشی در پاسخ به این پرسش که شانس دریافت سیمرغ برای علفزار را تا چه اندازه می‌داند، اظهار داشت: به تیم بازیگری این تیم امید زیادی دارم و امیدوارم بازیگرانش دیده شوند؛ ترکیب بازیگران فیلم و عوامل پشت دوربین ما مجموعه خوبی بود که انشالله از تلاش‌هایشان نتیجه می‌گیرند.

وی با اشاره به صدف اسپبهدی چهره جدیدی که در این فیلم نقش یه زن معتاد را بازی می‌کند، گفت: ایشان را از قبل و به واسطه دوباری که در فیلم‌های کوتاهم بازی کرده بود، می‌شناختم؛ اسپبهدی انتخاب من برای این نقش بود، نقش را پذیرفت با آن تطبیق پیدا کرده و آن را بازی کرد.

دانشی در پاسخ به چگونگی انتخاب پژمان جمشیدی در نقش بازپرس دادگستری در این فیلم، خاطرنشان کرد: پژمان جمشیدی بازیگر توانمندی است که دوبار برای بازی در نقش‌های جدی نامزد دریافت سیمرغ شده است.

در نتیجه تصمیم تیم تولید فیلم بود که پژمان جمشیدی نقش مورد نظر را بازی کنند و خوش‌بختانه ایشان پس از خواندن فیلمنامه به آن علاقه‌مند شدند و بازی در این نقش را پذیرفتند

کارگردان علفزار در مورد شکل نهایی اکران مردمی این فیلم گفت: این نسخه، نسخه مورد تایید من است اما نمی‌دانم که تا زمان اکران نهایی چه تغییراتی را از سر خواهد گذراند. 

«علفزار» یک داستان واقعی است