پیگیری ساخت تصفیه‌خانه‌های سد ماملو در مجلس

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سمیه رفیعی در حاشیه بازدید پیش‌ازظهر امروز خود از تالاب سد ماملو که با حضور سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و جمعی از مسئولین مربوطه به مناسبت گرامیداشت روز جهانی تالاب‌ها انجام شد، با اشاره به اینکه این بازدید با هدف بررسی معضلات موجود در تالاب‌های اطراف تهران صورت گرفت، گفت: وجود تالاب‌ها به لحاظ تلطیف فضای محیط زیستی و ارتقای اکوسیستم طبیعی بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر وجود تالاب‌ها به عنوان یکی از غنی‌ترین ساختارهای اکوسیستم با ظرفیت‌ها و ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد و همچنین تامین آب شرب بسیار مورد توجه است.

نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وجود تالاب‌ها در اطراف کلان شهری مانند تهران با همه پیچیدگی‌هایی که دارد، اهمیت تالاب‌ها را دوچندان می‌کند، اظهار کرد: موضوع دیگری که در این بازدید مورد توجه قرار گرفت بحث تصفیه‌خانه‌های اطراف سد ماملو و موضوع ورود فاضلاب به این سد بود.

رفیعی با اشاره به اینکه بر اساس نمونه‌برداری‌های انجام شده از سوی محیط زیست استان تهران و اظهارات کارشناسان مربوطه، کیفیت آب این سد در حال حاضر در حد مطلوب است، تصریح کرد: البته با توجه به اینکه رودخانه‌های دماوند و جاجرود سرشاخه‌های اصلی این تالاب بوده و 35 درصد از آب شرب تهران نیز از این سد تامین می‌شود، نیاز است که هر چه سریع‌تر تصفیه‌خانه‌های شهرهای پیرامون احداث و یا تکمیل شود و به بهره‌برداری کامل برسد.

وی تاکید کرد: در این راستا نظرات کارشناسی و توصیه‌های دلسوزانه محیط زیست و همچنین ملاحظات قانونی باید به لحاظ سلامت شهروندان مورد توجه اکید قرار گیرد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به روند بارگذاری جمعیتی تهران اگر توجه لازم به احداث و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه‌ها صورت نگیرد قطعا در آینده با مشکلات قابل توجهی روبه‌رو خواهیم شد و ما با جدیت و قاطعیت احداث این تصفیه‌خانه‌ها را در مجلس شورای اسلامی پیگیری خواهیم کرد.

“ورود فاضلاب انسانی” تصفیه نشده به سد ماملو!/ تامین بخشی از آب شرب تهران از سد ماملو!

پیگیری ساخت تصفیه‌خانه‌های سد ماملو در مجلس