نشست رسانه‌ای سی‌ و‌ هفتمین جشنواره موسیقی فجر برگزار شد/ تأکید بر نگاه ویژه به موسیقی دستگاهی ایران

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، نشست خبری سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر با حضور مدیران این رویداد، صبح ۱۷ بهمن‌ماه در تالار رودکی برگزار شد.

*توسعه روند واکسیناسیون باعث شد پذیرای مردم در کنسرت‌ها باشیم
محمد اله‌یاری رییس سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در ابتدای این نشست خبری ضمن اشاره به شرایط گذشته که امکان برگزاری حضوری جشنواره نبود و امسال شرایط با رعایت پروتکل‌ها مهیا شده، گفت: دست اندرکان برای برپایی جشنواره سی و هفتم چند ماهی هست که در حال برنامه‌ریزی هستند. سال گذشته امکان حضور مخاطب در سالن‌ها را نداشتیم و اجراها در فضای مجازی برگزار شد و تنها اختتامیه به صورت حضوری بود. امسال  خوشبختانه با توسعه روند موفق واکسیناسیون در کشور، می‌توانیم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان مخاطبین در کنسرت‌های جشنواره باشیم و این در حالی است که با ظرفیت ۳۰ درصدی پذیرای مردم در سالن‌های میزبان خواهیم بود.

*از روز سه‌شنبه همه عوامل جشنواره تست کرونا خواهند داد 
وی افزود: به نظر من باید یک نگاه سیستمی و نه سلیقه‌ای به مجموعه حاکم باشد. از طرفی هرچه جلوتر می‌رویم لازمه حضور پیشکسوتان بیشتر درک می‌شود. ما باید جشنواره را یک کل ببینیم و همدلی و اعتماد را افزایش دهیم. باید تلاش کنیم، هویت این جشنواره مستحکم شود تا دستخوش سلیقه افراد نباشد. مثلا چرا بخش‌های جایزه ترانه و رسانه برگزار می‌شود؟ چون ما همه این‌ها را قطعات یک پازل می‌بینیم و معتقدیم باید به آن توجه شود. همچنین تلاش کردیم این نگاه گفتمانی ادامه پیدا کند. از روز سه‌شنبه همه عوامل جشنواره تست کرونا خواهند داد و در تالار وحدت و سالن میلاد نمایشگاه به عنوان سالن‌های اصلی تیم‌های وزارت بهداشت مستقر هستند تا خدای نکرده آسیبی به سلامت مردم وارد نشود. همه ما تابع مصوبات ستاد ملی کرونا هستیم ما برای اجرا در بستر مجازی هم مهیا هستیم. اگر ستاد کرونا تصیم بگیرد ما در بستر فضای مجازی خواهیم بود.

پس از سخنان مدیرکل دفتر موسیقی، حسن ریاحی دبیر این دوره از جشنواره گفت: امسال برنامه‌ریزی بسیار دقیق پیش رفته است. فکر می‌کنم جشنواره امسال قابل دفاع است و به ویژه در این شرایط انگیزه‌ای برای نسل جوان می‌شود. امیدوارم مردم هنردوست هم از این رویداد استقبال کنند.

*نگاه ویژه به موسیقی دستگاهی ایران در فجر سی و هفتم
در بخش دیگری از این نشست امیرعباس ستایشگر مشاور اجرایی جشنواره و از اعضای هیئت انتخاب آثار و گروه‌ها با اشاره به نگاه ویژه به موسیقی دستگاهی ایران در این دوره گفت: طبق آیین‌نامه جشنواره، ۹  عضو هیئت انتخاب جشنواره در تابستان گذشته معرفی شدند. موضوعاتی که در جشنواره امسال مهم بود، یک موضوع نگاه ویژه به موسیقی دستگاهی ایرانی بود که منجر برگزاری شب اساتید شد که در جدول جشنواره هم دیده می‌شود.

وی افزود: همچنین نگاه به فرم در سازبندی موسیقی کلاسیک را مد نظر قرار دادیم و سومین موضوع با تاکید دکتر ریاحی جایزه ویژه آهنگسازی بود که در کنار «جایزه باربد» اضافه شد. اجرای موسیقی دستگاهی بر اشعار حکیم نظامی گنجوی و راپسودی ایرانی برای ساز سولو و ارکستر سمفونیک از نکات مورد توجه اعضای شورای سیاستگذاری بوده است. در  نهایت جدول اجرای صحنه‌ای در تهران با ۶۳ گروه و ۶۹ اجرا کار خود را آغاز می‌کند. در تقسیم بندی ژانرها ۶ اجرای ارکسترال ، ۱۷ اجرای موسیقی دستگاهی، ۱۴ اجرای موسیقی نواحی، ۳ اجرا موسیقی بانوان، ۴ اجرای بین‌الملل، ۷ اجرای موسیقی کلاسیک غربی، ۱۶ اجرای پاپ و دو اجرای موسیقی تلفیقی در استان تهران اجرا می‌شوند.

اجرای موسیقی دستگاهی بر اشعار حکیم نظامی گنجوی و راپسودی ایرانی برای ساز سولو و ارکستر سمفونیک از نکات مورد توجه اعضای شورای سیاستگذاری بوده است

 

*تدارک بخش ویژه‌ای برای تجلیل از مقام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی
ستایشگر تاکید کرد: تا به امروز که در خدمت شما هستیم، قرار است ۱۱ استان دیگر میزبان جشنواره موسیقی فجر شوند که کردستان، جنوب کرمان، منطقه آزاد اروند، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، زنجان، سمنان را شامل می‌شود و در کل دارای ۹۵ اجراست. بخش سرود برای دومین سال پیاپی در جشنواره موسیقی فجر حضور خواهد داشت. این در حالی است که ما در رویداد موسیقی فجر امسال بخش ویژه‌ای را به تجلیل از مقام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تدارک دیدیم که در این چهارچوب ارکستر سمفونیک صدا و سیما و گروه «نوای سیمره» برنامه‌هایی را اجرا خواهند کرد. در بخش پژوهشی جشنواره هم همزمان با آغاز جشنواره نشست هایی در خانه هنرمندان ایران به دبیری بابک خضرایی برگزار خواهد شد. جایزه «ترانه» و جایزه «موسیقی رسانه » هم از دیگر بخش‌های سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر هستند.

*به‌خاطر کرونا گروه‌های بزرگ خارجی را دعوت نکردیم
در پایان نشست رسانه‌ای سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر، ارداون جعفریان مدیر بخش بین‌الملل نیز به ارائه آمار بخش اجراهای خارجی جشنواره پرداخت و گفت: از تابستان گذشته ارزیابی گروه‌ها را شروع کردیم و معیارهای مشخصی داشتیم اما به دلیل پاندمی کرونا گروه‌های بزرگ را دعوت نکردیم. در نهایت ۷ گروه را انتخاب کردیم و به دلیل شرایط بیماری ۳ گروه حذف شدند. در این راستا به پاسداشت هنرمندان افغانستان گروه قوالی نجم‌الدین افغانستان در جشنواره حضور دارد، یک هنرمند پیانیست هلندی و یک گروه عود و سازهای کوبه‌ای از کشور مصر و یک گروه از ایتالیا داریم که اجرای خود را برگزار می‌کنند.

وی افزود: رسیتال پیانوی هلندی و یک گروه عود و سازهای کوبه‌ای از کشور مصر و یک گروه از ایتالیا داریم که اجرای خود را برگزار می‌کنند. یکی از مهم‌ترین اهداف ما بحث دیپلماسی فرهنگی در این چارچوب با محوریت موسیقی بود که در این جشنواره مدنظرمان بود.  

یکی از مهم‌ترین اهداف ما بحث دیپلماسی فرهنگی در این چارچوب با محوریت موسیقی بود که در این جشنواره مدنظرمان بود

 

 

 

سی‌ و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از ۲۲ تا ۲۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ به دبیری حسن ریاحی در بخش های رقابتی و غیررقابتی، جایزه ترانه، جایزه موسیقی و رسانه و نشست‌های پژوهشی برگزار خواهد شد.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نشست رسانه‌ای سی‌ و‌ هفتمین جشنواره موسیقی فجر برگزار شد/ تأکید بر نگاه ویژه به موسیقی دستگاهی ایران