رضا درمیشیان از جشنواره وزول فرانسه دست پر برگشت

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ورایتی، بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی سینمای آسیایی در وزول فرانسه از روز ۱ فوریه (۱۲ بهمن ۱۴۰۰) با فیلم سفر قندهار افتتاح شد و روز گذشته (۸ فوریه مصادف با ۱۹ بهمن) به کار خود پایان داد.

لیلا حاتمی که جایزه خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین برای بهترین بازیگر نقش اول زن را در کارنامه دارد، رئیس هیات داوران بخش رقابت بین المللی این رویداد سینمایی بود و در پایان جشنواره برای مجموعه آثارش جایزه دوچرخه طلایی افتخاری دریافت کرد.

این تنها جایزه این جشنواره برای چهره‌های سینمایی ایران نبود؛ جایزه بهترین فیلم داستانی از نگاه مخاطبان به طور مشترک به فیلم سرزمین هیچکس ساخته مصطفی سرور فاروقی محصول مشترک بنگلادش، هند و آمریکا و فیلم مجبوریم رضا درمیشیان از ایران اهدا شد.

فیلم ۹۰ دقیقه‌ای مجبوریم با بازی فاطمه معتمدآریا، پارسا پیروزفر، نگار جواهریان، بهمن فرمان آرا و ژاله علو داستان زندگی سه زن را روایت می‌کند که در سه موقعیت اجتماعی مختلف زندگی می‌کنند؛ یکی کارتون خواب است، یکی وکیل و دیگری پزشک.

دوچرخه طلایی، جایزه برتر جشنواره وزول، به فیلم چینی یاناگاوا، ساخته ژانگ لو، اهدا شد و فیلم در امتداد دریا ساخته فوجیموتو آکیو جایزه بزرگ هیات داوران را دریافت کرد.

جشنواره بین‌المللی سینمای آسیایی در وزول با هدف میدان دادن به سینماهای منطقه آسیا راه اندازی شده و در همین راستا امسال میزبان ۹۰ فیلم محصول کشورهای آسیایی بود.

بیست و نهمین دوره از این جشنواره از ۲۸ فوریه (۹ اسفند ۱۴۰۱) تا ۷ مارس سال ۲۰۲۳ (۱۶ اسفند ۱۴۰۱) برگزار خواهد شد.

رضا درمیشیان از جشنواره وزول فرانسه دست پر برگشت