فیلم// ایران صاحب تکنولوژی همانندسازی و تولید حیوانات شبیه‌سازی‌شده

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ “پژوهشگاه رویان” به‌عنوان مرکزی که در اواخر دهه 60 راه‌اندازی شد امروز یکی از مطرح‌ترین پژوهشگاه‌های علوم سلولی در منطقه و جهان است. تأسیس پژوهشگاه رویان به‌همت شهید پروفسور “کاظمی آشتیانی” زمینه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی را فراهم کرده است.

از ارائه راهکاری برای درمان قطعی بیش از 70 بیماری صعب‌العلاج تا درمان ناباروری و بومی‌سازی روش درمانی کارتیسل یا به‌عبارتی مهندسی و آموزش ژن در این مرکز صورت می‌گیرد که اینها نمونه‌هایی از دستاوردهای حاصل‌شده از ترویج علم سلول‌های بنیادی است که از اواخر دهه 60 توسط پروفسور کاظمی آشتیانی پیگیری و با تأسیس پژوهشکده رویان در سال 1377 به مرحله جدیدی وارد شده است.

در زمینه تولید علم در حوزه سلول‌های بنیادی، ایران رتبه اول منطقه و 13 در جهان است. بیش از 160 شرکت دانش‌بنیان در کشور در حال فعالیت هستند و 21 مرکز پیوند سلولی، به مردم در این حوزه خدمات ارائه می‌کنند خدماتی که مرهون تلاش‌های بی‌وقفه پروفسور کاظمی آشتیانی است. در سال‌های گذشته در حوزه سلول‌های بنیادی با تلاش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان از طرح‌های پژوهشی به محصولات کاربردی رسیده‌ایم محصولاتی که در حوزه داروها بسیار کاربرد دارند و می‌توانند نیازهای مختلف را برطرف کنند.

به همین منظور در آستانه فرارسیدن ایام‌الله دهه مبارک فجر و چهل و سومین پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در قالب ویدئوی کوتاهی، درباره دستاوردهای علمی این  پژوهشگاه دکتر “عبدالحسین شاهوردی” رئیس پژوهشگاه توضیح می‌دهد.

شاهوردی در همین رابطه گفت: یکی از موضوعات مهم در پژوهشگاه رویان، بحث بیوتکنولوژی است که کارهای شاخص ما در زمینه همانندسازی و تولید حیوانات تراریخت است. هدف ما صاحب این تکنولوژی شدن، بوده است. “رویانا” نخستین حیوان شبیه‌سازی بود که در منطقه و خاورمیانه به عنوان نخستین حیوان شبیه‌سازی به دنیا آمد و مقالاتی نیز در این حوزه به چاپ رسید.

رئیس پژوهشگاه رویان گفت: موضوع بعدی، حیوانات تراریخت “شنگول و منگول و حبه انگور” یعنی بزهای شبیه‌سازی بودند که به دنیا آمدند. در ژنوم این حیوانات پروتئین‌های Tpa یا پروتئین فاکتور 8 قرار گرفته بود که به عنوان یک تکنولوژی یا دستکاری ژنتیکی همکاران ما این توانایی را بدست آوردند.

وی تصریح کرد: امروز در قالب ژن‌درمانی، بیماری‌هایی مثل هموفیلی یا تالاسمی با اصلاح و ویرایش ژنوم بر روی انسان کار می‌کند. لازمه ورود به بحث انسانی، داشتن تجربیات قبل است ضمن آنکه تولید این دانش‌ها این جسارت را می‌دهد که محققان ما در عرصه درمان ورود کرده و بحث ژن‌درمانی و بحث ویرایش ژنی را دنبال کنند.

شاهوردی گفت: در پژوهشگاه رویان ما نخستین رده سلول‌های بنیادی دستکاری ژنتیک را داریم و امیدوار هستیم برای سال 1401 یا 1402 بتوانیم در مورد انسان، کارآزمایی بالینی این کار را شروع کنیم. تجربیاتی که در بحث همانندسازی داشتیم امروز در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید حیوانات با پتانسیل ژنتیکی خوب مثل بز سانن و موارد دیگر در عرصه دام و دامپروری در حال خدمت است.

علمی ,  

ایران پیشتاز فناوری “شبیه‌سازی موجودات”/ تولید 3000 “بز سانن” شبیه‌سازی‌شده/ فوت مرحوم کاظمی آشتیانی مشکوک بود!
فیلم/ درمان بیماری‌های صعب‌العلاج با سلول‌های بنیادی خون بند ناف در “رویان”

 

فیلم// ایران صاحب تکنولوژی همانندسازی و تولید حیوانات شبیه‌سازی‌شده