تجلیل وزیر میراث فرهنگی از کارگردان «موقعیت مهدی»

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ششمین جشنواره صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی فجر ۱۸ تا ۲۴ بهمن‌ماه با نمایش ۳۲۰ اثر از هنرمندان رشته‌های مختلف از سراسر کشور در موزه ملی ایران برگزار شد. امروز در اختتامیه این رویداد سید عزت الله ضرغامی از هادی حجازی فر کارگردان فیلم سینمایی موقعیت مهدی تجلیل کرد.

حجازی فر در این آیین گفت: خوشحالم که در جمع هنرمندان شریف صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور هستم هم در زادگاه خودم خوی و هم به واسطه زندگی دانشجویی هنرمندان زیادی را در سراسر کشور می شناسم. 

وی افزود: اینجا با افتخار اعلام آمادگی می کنم که برای معرفی صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران و هنرمندان این حوزه هر کاری که لازم باشد هم خودم و هم همکارانم بدون محدودیت زمانی و بدون چشم داشتی انجام می دهم. 

حجازی فر از ضرغامی خواست که به خوی سفر کند و افزود: خوی شهر بسیار مستعد با ظرفیت های گوناگون است ما در خوی کباب حاج علی هم داریم که می توان مانند «کباب بناب» برندسازی شود.

هادی حجازی فر بازیگر سینما و تئاتر که با آثار مطرحی همچون ایستاده در غبار در نقش حاج احمد متوسلیان مطرح شد در اولین تجربه کارگردانی فیلم بلندش با موضوع شهید مهدی باکری در جشنواره فیلم فجر حاضر شده است. موقعیت مهدی یک مینی سریال به سفارش تلویزیون است که بنا به تصمیم تهیه کننده و کارگردان قرار است در قالب یک فیلم سینمایی نمایش داده شود و سپس از تلویزیون پخش شود.

موقعیت مهدی، گرچه فیلمی بیوگرافی درباره شخصیت مهدی باکری است اما تاکیدش بر موقعیت اوست تا فردیتش. این فیلم، فارغ از پرداختن به فضای جنگ و آدمهای جنگ، تصویر دقیق و جزیی نگرانه‌ای از سبک و سیاق زندگی در دهه ۶۰ هم ارائه می‌دهد. حجازی فر هم در مقام کارگردان هم به عنوان بازیگر نقش مهدی باکری نخواسته به تصویری اسطوره‌ای از او دست بزند و اتفاقا همین ویژگی بر محبوبیت نقش می‌افزاید و شمایل قهرمانی او را تقویت می‌کند، فیلم ساختاری اپیزودیک دارد و در موقعیت‌های مختلف میان صحنه جنگ و زندگی به بازنمایی شخصیت شهید باکری می‌پردازد.

از جمله آثار حاضر در جشنواره ششم صنایع‌دستی می‌توان به فلزکاری، تذهیب، معرق، گلیم، طلاکوبی روی فلز، زری‌بافی، لاک‌تراشی، خراطی و سوخت‌کاری، قلمزنی، حکاکی سنگ، چاپ باتیک، طلاکوبی، پته دوزی، منبت، سرامیک، مشبک، قلم‌تراشی، سوزن‌دوزی، ملیله، سازه‌های چوبی، فلز، گلیم، شیشه دمی، احجام فلزی، زیورآلات، نقاشی روی پارچه، سوزن‌دوزی اشاره کرد. استان‌های مازندران، اصفهان و تهران حضور فعال‌تری در این دوره داشتند.

رویش دوباره سرو برای تجلیل از فرزندانی که هنر خانوادگی پدر و مادر خود را حفظ کرده و ادامه می‌دهند و همچنین نمایش آثار دارای مهر اصالت ملی در کنار آثار فاخر صنایع‌دستی از مهمترین بخش‌های ششمین دوره جشنواره صنایع‌دستی فجر بود.

تجلیل وزیر میراث فرهنگی از کارگردان «موقعیت مهدی»