«پنج پرتره» منتشر شد

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، این کتاب شامل جستارهایی درباره پنج شخصیت در عالم فرهنگ و هنر ایران معاصر است که به تازگی توسط انتشارات علم راهی بازار کتاب شده است.

پیمان طالبی، شاعر و روزنامه‌نگار ضمن اعلام این خبر، گفت: «پنج پرتره» نتیجه چندین سال مطالعه و فیش‌برداری من از منابع گوناگون است. پنج کتابی که پیش از این از من منتشر شده بودند، همگی شعر هستند و این نخستین کتاب من است که در قالب نثر منتشر خواهد شد.

ایرج افشار، نسخه‌شناس و پژوهشگر، بیژن الهی، شاعر و مترجم، علی دشتی، سیاستمدار و نویسنده، فهیمه اکبر، خواننده موسیقی فولکلور و لی‌لی امیرارجمند، موسس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پنج شخصیتی هستند که در کتاب «پنج پرتره» به آن‌ها پرداخته شده است.

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است: «جلال آل‌احمد به ایرج افشار، منوچهر ستوده و احمد اقتداری لقب «گورنگار» را داده بود. در مقام مقایسه برآمدن با اساتید بزرگ تاریخ فرهنگ ایران‌زمین اشتباه محض است، اما اگر این «گورنگاری» را صفتی بدانیم که کسانی بتوانند به آن متصف شوند، فکر می‌کنم اندکی از این خصیصه در من نیز وجود دارد. بعد از مدتی کشف چهره‌های تازه از دل تاریخ فرهنگ و هنر این مرز و بوم، تصمیم گرفتم هرآنچه را می‌یابم در گوشه‌ای بنویسم تا ببینیم بعدا می‌شود با این یافته‌ها چه کرد. «پنج پرتره» که امروز در دست شماست، روایتی است از همین یافته‌ها که از دل کتاب‌ها، مجلات، جزوات، یادداشت‌ها و مستندات بیرون آمدند و نگارنده نتوانست آن‌ها را برای کسی بازگو کند. این کتاب شامل پنج جستار درباره زندگی پنج شخصیت در تاریخ فرهنگ و هنر ایران است که ارتباط من با هریک از این شخصیت‌ها روایتی شخصی دارد که در متن جستارها به آن اشاره شده است.»

پیمان طالبی متولد ۱۳۷۰ و کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی است. از او تاکنون کتاب‌های «ناحماسه»، «آئینه‌خانه»، «اوایل»، «خشت به خشت» و «ضمائم» منتشر شده‌ است. طالبی که پیش‌تر عضو هیئت تحریریه روزنامه جام‌جم بود، در حال حاضر به عنوان نویسنده با مجلاتی نظیر تجربه، کارنگ، کرگدن، وزن دنیا، نگاه آفتاب و … همکاری می‌کند.

«پنج پرتره» منتشر شد