سعید حدادیان: همه‌ مداحان نمی‌توانند مداح ملی و فراملی شوند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از جامعه ایمانی مشعر، سعید حدادیان در نشست جمعی از ستایشگران جوان اهل‌بیت(ع) با محوریت بررسی بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با مداحان در مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه، گفت: برای رفع مشکل باید به دنبال ارائه راهکار باشیم نه اینکه فقط دردها و مشکلات را بیان کنیم. در یک کلاس درس، همه، شاگرد اول نیستند، یکی یا دو نفر شاگرد برتر هستند و تعدادی هم مردود اما نباید به خاطر مردودی‌ها، مدرسه را تعطیل کرد؛ بزرگترین مشکل مداحی امروز نزدیک شدن مرزهای هنر و فناوری است که مرز استخدام فناوری در مداحی روشن نشده است و نیازمند یک تیم فقهی در این زمینه هستیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه ما در تبیین مساله دچار اشکال هستیم، گفت: همه قرار نیست شاگرد اول باشیم، همه‌ مداحان نمی‌توانند مداح ملی و فراملی شوند. در این میدان بنا نیست همه محمد طاهری شوند. ما باید به فکر تمامی اقشار جامعه باشیم، بر اصول خود پایبند باشیم و همانند رهبری همچنان مراسم خود را در حسینیه برگزار کنیم اما برای جذب اقشار مختلف هم تلاش کنیم.

حدادیان ادامه داد: بی‌توجهی نسبت به فعالیت‌های رسانه‌ای یک ضعف است اما نباید همه دستاوردهای هیأت را فدای رسانه کرد، هیأت شرایط و ویژگی‌های خاصی دارد که رسانه نمی‌تواند در این شرایط تداخلی ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه هیأتی‌ها و مداحان باید در نقاط مختلف کشور با مردم ارتباط داشته باشند، عنوان کرد: کمک هیأت به مردم نباید فقط در شب و به صورت نهان باشد بلکه گاهی باید آشکار باشد و مردم از عملکردهای مثبت هیأت باخبر شوند.

حدادیان با بیان اینکه محور برای مداحان، باید حضرت زهرا (س) باشد، اظهار کرد: بانی وحدت امروز در حوزه هیأت‌های مذهبی، شخص رهبر معظم انقلاب اسلامی است و ایشان مبانی را برای ما روشن و از وحدت مراقبت می‌کنند. رهبر انقلاب، عامل وحدت و مخالف تفرقه هستند و فرماندهی محور مقاومت را بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به هدف باید سه گونه برنامه بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت را در دستور کار قرار داد، گفت: باید کارگروه‌ها را تقویت کرده و کارگروه‌های جدید را در صورت نیاز تشکیل دهید و کلید واژه‌های مورد نظر رهبری را استخراج و برای فرهنگ‌سازی آن‌ها تلاش کنیم.

مهدی سلحشور از ستایشگران اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه روند برخی از جلسات این است که دغدغه‌ها و دردها بیان شود، اظهار کرد: اگر جلسات به بیان دردها متوقف شود حتما باختیم و نیاز است که به سمت راهکارها برویم؛ اگر به دنبال عملیاتی کردن منویات رهبری هستیم باید هر کسی گوشه‌ای از کار را عهده‌دار شود و ماهیانه عملکرد خود را در جلسات حضوری و غیرحضوری در قالب کارگروه‌های تخصصی و ماموریت های مشخص در حوزه ستایشگری گزارش دهد.

وی با بیان اینکه ما نیازمند یک سند بالادستی به نام فرمایشات امامین انقلاب هستیم، اظهار کرد: این دو بزرگوار مهم‌ترین مسائل را بیان کردند و هیچ تردیدی نیست که این سند بالادستی نقشه راه ما است اما گروهی باید این مباحث را تفسیر و تبیین کنند تا با تبعیت از این گروه، تفسیر و تبیین های متفاوت از فرمایشات رهبری ارائه نشود. جمله هیأت، هیأت بماند و تعریف  افراد در مورد موسیقی پاپ از جمله مصادیقی است که در مورد آن می‌توان تفسیرهای متفاوتی ارائه کرد.

این مداح اهل بیت با بیان اینکه تعیین جبهه خودی و دشمن هم نیازمند یک کارشناسی دقیق است، تصریح کرد: زمانی که به یک تعریف مشترک برسیم باید اقتضائات یک کار جمعی و مشترک را نیز تعیین کنیم و وارد عرصه‌های عملیاتی شویم و بعد از آن تصمیم‌ها را به گفتمان فراگیر تبدیل کنیم.

به هر قیمتی به دنبال مستمع جمع کردن نباشیم

مهدی خادم آذریان از دیگر پیشکسوتان مداحی با بیان اینکه ما باید به دنبال عملیاتی کردن سخنان خود باشیم، اظهار کرد: اینکه فکر کنیم ما آسیب ناپذیریم یک پندار کاملا اشتباه است و آسیب پذیر بودن ربطی به علم، سواد و جایگاه ندارد و در هر شرایطی امکان دارد ما هم دچار آسیب شویم.

وی با بیان اینکه مداح باید به خود به‌عنوان بلندگوی اهل‌بیت(ع) نگاه کند، عنوان کرد: سیره اهل‌بیت(ع) معیاری برای سنجش اعمال و رفتار ما است و اگر می‌خواهیم نسبت به عملکرد و وضعیت امروز خود قضاوت کنیم باید به سیره اهل‌بیت(ع) نگاهی داشته باشیم.

خادم آذریان خاطرنشان کرد: افراد مداح که دارای مخاطب هستند باید نسبت به رفتار و اعمال خود حساسیت خاصی نشان دهند، در دنیای آخرت باید برای همه واژه‌های خود جواب داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه ما نباید به هر قیمتی به دنبال مستمع جمع کردن باشیم، گفت: قبل از اینکه بخواهیم سرباز ولایت باشیم باید تحلیل درستی نسبت به خود داشته باشیم و بدانیم کجا هستیم و چه کاری انجام می‌دهیم، متاسفانه برخی از ما فکر می‌کنیم که در مرکز اخلاص و ایمان هستیم.

به گزارش ایرنا رهبر معظم انقلاب در سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در دیدار مداحان و شاعران آیینی، واعظ و مداح را دو ستون مهم و پایدار هیئت برشمردند و با تأکید بر منحصر به‌فرد بودن هنر مداحی، گفتند: مداحی با جلا دادن دل مخاطب و بردن او به عمق تاریخ، به او معرفت دینی، اخلاقی و سیاسی می‌بخشد.

ایشان با تحسین همکاری شاعران آیینی و مداحان برای پر بار کردن مجالس اهل‌بیت و اعتلای شعر آیینی، گفتند: صدا، آهنگ و هندسه خوانندگی صورت هنر مداحی را تشکیل می‌دهد اما این صورت که در واقع وسیله و ابزار است نباید بر محتوا غلبه کند و آن هدایت و محبت جهت‌دهنده به حرکت جامعه در درون آن گم شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ابتکار و نوآوری در امر مداحی را خوب و مفید برشمردند و افزودند: نوآوری نباید به هنجارشکنی و تغییر هویت مداحی منجر شود و اجرای مداح را به سمت اموری که مداحی نیست بلغزاند؛ چرا که مداحی، موسیقیِ پاپ نیست.

هشتمین نشست جمعی از ستایشگران جوان اهل‌بیت(ع) با شعار الی‌الحبیب روز گذشته (جمعه) با محوریت بررسی بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مداحان و با تاکید بر موضوع جهاد تبیین برگزار شد. در این نشست کارگروه‌های مختلف با محوریت نقش‌آفرینی مداحان در جهاد تبیین، تلاش برای تحقق فرمایشات و فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه ستایشگری و همچنین لزوم توجه هیأت‌های مذهبی به موضوع فرزندآوری و تهدید جمعیت دنبال شد.

سعید حدادیان: همه‌ مداحان نمی‌توانند مداح ملی و فراملی شوند