سامانه املاک دولتی راه‌اندازی شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، حسن بابایی روز یکشنبه در نشست مشترک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با خزانه‌داری کل کشور افزود: دی ۱۳۹۸ تفاهم نامه همکاری میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و خزانه‌داری کل کشور در راستای ضرورت حفظ املاک دولتی و بیت المال که از ضروریات مسلم و از تأکیدهای قانونی است، در اجرای مواد 3، 9 و ۱۱ قانون حدنگار و مواد ۱۱۳،۱۱۴و ۱۲۳ قانون محاسبات عمومی کشور، صدور اسناد تک برگ در سازمان ثبت اسناد در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: تعداد اسناد تقدیمی به اداره‌های ثبت استان‌ها، ۱۵۹ هزار و ۵۶۳ فقره سند بوده که تعداد کل اسناد تک برگ صادره از محل مبادله شده مخزن، ۱۲۸ هزار و ۲۲۹ فقره معادل معادل ۸۰.۳۶ درصد است که با توجه به برنامه ریزی ها تا پایان سال به مابقی تعهدات نیز عمل خواهد شد و اسناد تک برگ و کاداستر صادر می‌شود.

بابایی اظهارداشت: همچنین از محل گواهی بند «د» ، تاکنون ۷۳ هزار و ۵۰ فقره سند تک برگ صادر شده است و همکاران ما در یک اقدام جهادی، اقدام به صدور ۲۰۱ هزار و ۲۷۹ سند تک برگ کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، در این نشست مشترک با حضور رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و رییس خزانه داری کل کشور و معاونان و مدیران کل اداره های ثبت اسناد و املاک در استان‌ها، از  استان‌ها و دستگاه‌های برتر در اجرای تبدیل اسناد دفترچه‌ای و تک برگ عادی به اسناد تک برگ دولتی قدردانی شد.

سید رحمت‌الله اکرمی خزانه‌دار کل کشور و معاون وزیر اقتصاد نیز در این نشست گفت: امروز یک کار مهم بین سازمان ثبت اسناد و خزانه‌داری انجام شده است و با این‌که عموما در کارهای گروهی مشکل داریم این کار مشترک بین دو قوه مجریه و قضاییه اتفاق افتاد، پس می‌توانیم اگر باهم هماهنگ باشیم و همکاری کنیم به نتایج مثبت برسیم و این کار مشترک می‌تواند الگویی باشد تا همکاری‌های بیشتری بین قوا انجام شود.

وی با تاکید براینکه خزانه‌داری کل کشور امین دولت است اظهارداشت: خزانه‌داری باید اسناد اموال غیرمنقول را در مخازن نگه‌داری کند اما برای ساماندهی اموال دولت نمی‌توانیم دستی کار کنیم پس از روز اول بنای ما این بود که سامانه‌ای طراحی کنیم که به سرانجام هم رسید. 

اکرمی گفت: در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور کاداستر برای اموال دولتی به شکل خوبی پیش رفته است. 

وی خاطرنشان کرد: قبل از این، وضعیت ما در بحث اسناد تک برگ بسیار بد بود اما اکنون بسیار جلو رفتیم و البته هنوز هم نمی‌توانیم بگوییم چقدر املاک دولتی داریم و چند متر است.

رییس خزانه‌دار کل کشور گفت: یکی از کارهای انجام شده این است که علاوه بر این‌که اسناد تک برگ شد، شکل آن هم عوض شد و این باعث شد املاک دولتی مشخص شود و دیگر به املاک دولت تعرض نشود.

اکرمی افزود: بیش از ۲۰۰ هزار فقره سند دولتی تک برگ صادر شده است و در این زمینه ادارات ثبت همکاری بسیار خوبی داشتند.

وی اضافه کرد: این همکاری باعث شده بیش از ۷۰ هزار فقره سند دولتی که دستگاه‌های اجرایی نگه می‌داشتند به مخازن اقتصاد و امور دارایی تحویل داده شود و برای من هم این اقدام تعجب‌آور بود.

براساس این گزارش، استان‌های آذربایجان غربی، اصفهان، آذربایجان شرقی،‌خرایان رضوی و خوزستان به ترتیب برترین استان‌ها در صدور اسناد تک برگ دولتی بودند.

همچنین وزارت جهادکشاورزی و دستگاه‌های تابعه، وزارت آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان دستگاه‌های اجرایی برتر در معرفی املاک دولتی و صدور اسناد تک برگ دولتی معرفی شدند.

سامانه املاک دولتی راه‌اندازی شود